Przejdź do treści
  • List do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. GAEC 2

    List do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. GAEC 2

    Pan Czesław Siekierski  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szanowny Panie Ministrze, w dniu 27 stycznia podczas spotkania Rady AGRIFISH będzie Pan omawiał dokument pt. “Necessary revision of the performance clearance procedure, the green architecture and further simplification needs”.  Doceniamy znaczenie ograniczania niepotrzebnych obciążeń administracyjnych poprzez harmonizację raportowania, ulepszanie systemów cyfryzacji i wyjaśnianie zasad prawidłowego wdrażania....
    Czytaj więcej
  • Stanowisko Koalicji Żywa Ziemia w związku z publikacją w dniu 7 stycznia 2025 r. nowej propozycji rozporządzenia w sprawie roślin NGT

    Stanowisko Koalicji Żywa Ziemia w związku z publikacją w dniu 7 stycznia 2025 r. nowej propozycji rozporządzenia w sprawie roślin NGT

    W związku z publikacją przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 7 stycznia 2025 r. nowej propozycji rozporządzenia ws. roślin uzyskiwanych za pomocą niektórych nowych technik genomowych oraz pochodzących z tych roślin żywności i pasz, oraz w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2017/625, zwracamy uwagę, że propozycja przedstawiona przez polską prezydencję nie rozwiązuje następujących problemów,...
    Czytaj więcej
  • Konsumenci o dobrostanie zwierząt gospodarskich

    Konsumenci o dobrostanie zwierząt gospodarskich

    Czy przeciętny konsument jedząc na śniadanie jajko, a na obiad schabowego myśli o dobrostanie zwierząt gospodarskich? Okazuje się, że dla około 88% konsumentów dobrostan zwierząt gospodarskich jest ważny!
    Czytaj więcej

List do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. GAEC 2

Pan Czesław Siekierski  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szanowny Panie Ministrze, w dniu 27 stycznia podczas spotkania Rady AGRIFISH będzie Pan omawiał dokument pt. “Necessary revision of the performance clearance procedure, the green architecture and further simplification needs”.  Doceniamy znaczenie ograniczania niepotrzebnych obciążeń administracyjnych poprzez harmonizację raportowania, ulepszanie systemów cyfryzacji i wyjaśnianie zasad prawidłowego wdrażania….

Czytaj więcej

Stanowisko Koalicji Żywa Ziemia w związku z publikacją w dniu 7 stycznia 2025 r. nowej propozycji rozporządzenia w sprawie roślin NGT

W związku z publikacją przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 7 stycznia 2025 r. nowej propozycji rozporządzenia ws. roślin uzyskiwanych za pomocą niektórych nowych technik genomowych oraz pochodzących z tych roślin żywności i pasz, oraz w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2017/625, zwracamy uwagę, że propozycja przedstawiona przez polską prezydencję nie rozwiązuje następujących problemów,…

Czytaj więcej

Dołącz do Good Food Good Farming Action Days 2024!

Październik zbliża się wielkimi krokami, podobnie jak Dni Akcji GFGF! W ciągu ostatnich 6 lat tysiące obywateli i obywatelek oraz setki organizacji wezwało polityków do działania w kreatywnych akcjach online lub offline. W tym roku przygotowujemy się do ponownego zabrania głosu! Stawka jest wysoka: warunki życia ludzi, przyroda i żywność, jaką znamy. Nadszedł czas na…

Czytaj więcej

Rolnictwo – to skomplikowane! Mapa otoczenia instytucjonalnego, społecznego i medialnego

Protesty rolników przetaczające się przez Europę w 2024 roku spowodowały wzmożone zainteresowanie rolnictwem wśród mediów, polityków, organizacji społecznych oraz konsumentów. Jakie są przyczyny protestów? Dlaczego rolnicy nie chcą wdrażać Europejskiego Zielonego Ładu? Z jakiego powodu tylko nieliczni bronią proklimatycznych i prośrodowiskowych zmian w rolnictwie?

Czytaj więcej

140 europejskich organizacji społecznych apeluje o zieloną przyszłość

Ponad 140 organizacji społecznych bije na alarm w związku z działaniami osłabiającymi unijne mechanizmy ochrony klimatu i przyrody. Unijne instytucje wycofują się z rozwiązań prawnych, które przez ostatnie 5 lat były tworzone z myślą o ludziach i przyrodzie. Polski sektor pozarządowy także angażuje się w tę inicjatywę, podkreślając, że środki unijne były kluczowe dla poprawy…

Czytaj więcej

Fermy przemysłowe a dobra publiczne w rolnictwie i na obszarach wiejskich

Oddajemy w Wasze ręce broszurę, w której staraliśmy się wskazać argumenty przeciwko budowie i funkcjonowaniu ferm przemysłowych w Polsce dotyczące ochrony dóbr publicznych. Dzięki ochronie tych dóbr publicznych możliwe jest zagwarantowanie prawa do życia w czystym środowisku oraz zrównoważony rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. Pobierz – Fermy przemysłowe a dobra publiczne w rolnictwie i na…

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo i suwerenność żywnościowa

Apel do samorządów Apelujemy o włączenie suwerenności żywnościowej do strategii rozwoju samorządów jako kluczowego elementu ochrony klimatu oraz adaptacji do zachodzących w nim zmian. Ważne jest również rozpoczęcie dyskusji o warunkach infrastrukturalnych i finansowych umożliwiających jej realizację. Suwerenność żywnościowa definiowana jako możliwość decydowania o produkcji i konsumpcji żywności, to także prawo do żywności zdrowej, lokalnej…

Czytaj więcej

EUROPEJSKI ZIELONY ŁAD TO NIE TYLKO SPRAWA ROLNIKÓW

W ODPOWIEDZI NA INICJATYWY PODEJMOWANE W UE W ZWIĄZKU Z PROTESTAMI ROLNIKÓW PRZECIW EUROPEJSKIEMU ZIELONEMU ŁADOWI Ponad 330 organizacji z całej UE nalega, aby Komisja Europejska porzuciła plany likwidacji zielonej architektury WPR. ● Propozycje Komisji Europejskiej i Państw Członkowskich narażają działalność rolniczą na dalsze ryzyko i zagrażają odporności rolnictwa UE. ● Organizacje podpisujące list wyrażają…

Czytaj więcej

Atlas Pestycydów 2024

„Atlas Pestycydów 2024: Fakty na temat toksycznych substancji chemicznych w rolnictwie”. W miodzie, w owocach i warzywach, w trawie, w powietrzu, na placach zabaw, a nawet w ludzkich włosach – wszędzie można znaleźć ślady pestycydów stosowanych w rolnictwie. To, że chemiczne pestycydy mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie i środowisko, jest niezaprzeczalne. Od lat wiadomo, że oddziałują one niekorzystnie na owady i rośliny, zanieczyszczają wody oraz gleby. Już w 1962 roku w uznanej książce…

Czytaj więcej

My też z rolnikami!

Zadbanie o interes rolników, to zadbanie o interes nas wszystkich. Kto tego nie rozumie, ten naraża następne pokolenia na kryzys żywnościowy. Ale co to tak naprawdę oznacza? Czy rzeczywiście w interesie rolników leży dalsze stosowanie nawozów sztucznych, pestycydów, antybiotyków, chemii i technologii, na które zmuszony jest każdego roku wydawać pieniądze? Czy raczej leży to w…

Czytaj więcej