Konsumenci o dobrostanie zwierząt gospodarskich
Czy przeciętny konsument jedząc na śniadanie jajko, a na obiad schabowego myśli o dobrostanie zwierząt gospodarskich? Okazuje się, że dla około 88% konsumentów dobrostan zwierząt gospodarskich jest ważny! Zbadała to dr Justyna Zwolińska i opublikowała w pierwszej w Polsce pracy doktorskiej o postawach Polaków wobec dobrostanu zwierząt gospodarskich i znakowaniu żywności informacją o dobrostanie zwierząt.
Około 78% ankietowanych konsumentów uważa, że potrzebne jest takie znakowanie żywności, ponieważ może to oszczędzić cierpieniom zwierząt i poprawić jakość żywności. Ponieważ wyższe standardy chowu zwierząt często wiążą się z dodatkowymi kosztami dla rolników, powstaje pytanie kto za to zapłaci. Tylko około 42% konsumentów jest skłonna zapłacić cenę wyższą o 10%, a tylko 22% konsumentów – cenę wyższą do 20% w stosunku do produktów z typowej produkcji zwierzęcej. Natomiast 1/3 ankietowanych w ogóle nie zamierza płacić za to wyższej ceny.
A może rolnicy skorzystają z dopłat w ramach ekoschematów? W 2024 r. 113 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty za ekoschemat „Dobrostan zwierząt”. Czas na kolejny krok – znakowanie żywności od zwierząt utrzymywanych przy podwyższonym dobrostanie, by tak jak np. w Niemczech, Danii, Holandii, konsument mógł rozpoznać takie produkty na rynku i docenić dbałość rolników o dobrostan zwierząt gospodarskich. Gratulujemy pionierskiej pracy naukowej dr Justynie Zwolińskiej naszej koleżance z Koalicji Żywa Ziemia!