„Obywatelska” zupa dla polityków w Brukseli

Opublikowane przez Koalicja Żywa Ziemia w dniu

19 listopada pod budynkiem Rady Unii Europejskiej wraz z innymi organizacjami z różnych zakątków Europy częstowaliśmy europejskich polityków wspólnie przygotowaną zupą.

Zupa była przygotowana dzień wcześniej podczas akcji Disco Soup, którą zorganizował Ruch Slow Food. Gotowali ją wszyscy działacze obywatelscy zebrani w Brukseli pod opieką polskiego kucharza.

Wybrana data nie była przypadkowa. 19 listopada odbywały się obrady Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Ministrowie rolnictwa z państw członkowskich omawiali między innymi przyszłość wspólnej polityki rolnej po 2020 roku. Zapowiedziane było podsumowanie prac nad reformą WPR, a przede wszystkim nad jej finansowaniem, zarządzaniem i monitorowaniem oraz wspólną organizacją rynków produktów rolnych.

Wcześniej wszyscy z nas zapraszali swoich ministrów na poczęstunek. Koalicja także wysłała zaproszenie na wspólny posiłek do ministra rolnictwa Jana Ardanowskiego. Niestety, większość polityków nie skorzystała z posiłku. Pojawił się jedynie przedstawiciel austriackiej prezydencji, który tłumaczył nieobecność ministrów ich intensywną pracą.

Celem akcji nie było oczywiście tylko skonsumowanie wspólnie z politykami posiłku, ale przede wszystkim przekazanie im postulatów domagających się sprawiedliwej, zielonej i zdrowej polityki rolnej UE, które podpisało ponad 100 tysięcy obywateli Unii Europejskiej.


Akcja na placu Schumana była ostatnim wydarzeniem Europejskich Dni Akcji i kampanii Dobra Żywność Dobre Rolnictwo (Good Food Good Farming).

Dzień później wzięliśmy udział w spotkaniu aktywistów Goodfoodgoodfarming w siedzibie IFOAM w celu omówienia rezultatów akcji i jej ewaluacji. Zostały przedstawione raporty z działań w ramach ogólnoeuropejskiej akcji GFGF przez Young FoEE, polską Koalicję Żywa Ziemia, Good Food March i People Feast z Londynu, Dni działania z Francji, Fiesta Trashumancia i hiszpańską koalicję Por otra PAC, inicjatywę Dzień działania na rzecz rolnictwa przyjaznego pszczołom z Berlina.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *