Dobra Żywność, Dobre Rolnictwo. Jesteśmy za!

Opublikowane przez Agnieszka Makowska w dniu

Europejskie Dni Akcji to dziesiątki wydarzeń, podczas których obywatele UE domagają się od Komisji Europejskiej, Europosłów i rządów krajów członkowskich UE zmiany Wspólnej Polityki Rolnej, która nie spełnia ich oczekiwań.

Mamy coraz mniej rolników i gospodarstw rolnych, coraz bardziej uprzemysłowioną i schemizowaną produkcję, coraz więcej zanieczyszczeń środowiska i utraty bioróżnorodności, w tym owadów zapylających, coraz bardziej negatywny wpływ rolnictwa na klimat i wrażliwość produkcji rolnej na zmiany klimatu, coraz gorszą jakość żywności, nadprodukcję żywności, a przede wszystkim mięsa, ogromne marnowanie żywności, coraz bardziej wyjałowione, pozbawione materii organicznej gleby. Jednocześnie mamy coraz więcej chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów, których przyczyny, jak pokazują badania naukowe, tkwią głównie w zanieczyszczeniach środowiska i żywności.

 

Ten system rolnictwa i żywności nie jest zrównoważony i musi się zmienić. Dlatego w październiku w całej Europie słychać było głos obywateli i obywatelek żądający, by Wspólna Polityka Rolna stymulowała wielką transformację sektora produkcji rolnej i łańcucha żywnościowego.

Przyszedł czas podsumowań tegorocznych wydarzeń ogólnoeuropejskich Dni Akcji „Dobra Żywność, Dobre Rolnictwo”. We wszystkich naszych akcjach wzięło udział ponad 1000 osób.

Święto Michała w Grzybowie

Nasze Dni Akcji rozpoczęliśmy z końcem września podczas Święta Michała, które jest organizowane przez członka naszej koalicji Stowarzyszenie ZIARNO już od 30 lat.

Co roku Grzybów odwiedza ponad setka gości – mieszkańców okolicznych wsi, a także Warszawy i Płocka. W tym roku, poza koncertami, warsztatami, spektaklami, ważnym tematem było rolnictwo i żywność.

 

Dużo było rozmów o rolnictwie ekologicznym, zmianie klimatu, które jest ogromnym wyzwaniem dla produkcji żywności, wpływie Wspólnej Polityki Rolnej na stan rolnictwa w Polsce. Zorganizowaliśmy wystawę z infografik z Atlasu Rolnego, akcję „Pocztówka do Parlamentu Europejskiego” oraz konkurs „Dobra Żywność, Dobre Rolnictwo”.

Kiermasz Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej w Gliwicach

Na początku października w Gliwicach Polski Klub Ekologiczny zorganizował XXIV edycję Kiermaszu Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej, na którym można było kupić produkty prosto od rolników, pszczelarzy i przetwórców na ponad 50 stoiskach. Tegoroczny kiermasz został zorganizowany pod hasłem „Dobra Żywność, Dobre Rolnictwo”.

XXIV Kiermasz Żywności – Gliwice

Przeżyjmy to raz jeszcze…

Opublikowany przez Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach Wtorek, 15 października 2019

Targ odwiedziło nawet 1000 osób. Mieszkańcy Gliwic mięli okazję kupić zdrowe produkty prosto od ich wytwórców. Odwiedzający targ wzięli także udział w akcji pocztówkowej, w wykładzie o wpływie pestycydów na zdrowie człowieka i na środowisko, warsztatach kulinarnych oraz konkursie wiedzy o Wspólnej Polityce Rolnej.

Dzień wcześniej została zorganizowana akcja Disco Soup z udziałem lokalnych organizacji pozarządowych. Wegetariańska zupa trafiła potem na targ, gdzie wystawcy i goście mogli się nią częstować.

 „Dobra żywność, dobre rolnictwo” w Warszawie.

18 października zorganizowaliśmy wspólnie ze wszystkimi organizacjami tworzącymi naszą koalicję imprezę na Placu Konstytucji w Warszawie.

Część pierwsza odbyła się pod hasłem „Sezonowe znaczy zdrowe”. Kooperatywa „Dobrze” przygotowała lunch z warzyw i owoców ekologicznych od swoich dostawców – rolników i przetwórców. Było wspólne gotowanie, a potem duży stół w słońcu z pysznym i zdrowym jedzeniem, do którego zapraszaliśmy wszystkich – przechodniów, osoby bezdomne i obecnych na wydarzeniu aktywistów i aktywistki. Odbyły się także spotkania o kooperatywach, o ptakach i ich roli na terenach rolniczych i wiejskich oraz o glebie.

W drugiej części zorganizowaliśmy akcję uliczną pod hasłem „Rolnictwo naszą sprawą”. Ze sceny ustawionej przed Warsztatem Warszawskim, można było usłyszeć o problemach dzisiejszego rolnictwa i potrzebie jego transformacji w kierunku agroekologii, rolnictwa ekologicznego i rodzinnego, opartego na współdziałaniu ludzi z przyrodą i zwierzętami, krótkich łańcuchach dostaw, współpracy i solidarności rolników i konsumentów, istotnej roli kobiet. Pokazaliśmy konkretne działające już rozwiązania, takie jak Kooperatywa „Dobrze” i Ekologiczny Uniwersytet Ludowy, który kształci rolników ekologicznych.

Na ustawionym przed sceną ekranie można było obejrzeć krótkie filmy edukacyjne, m. in. z Olivierem de Schutter’em o agroekologii, o problemie zanieczyszczeń polskich rzek i eutrofizacji Bałtyku, filmy o Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym w Grzybowie.

Dużą atrakcją podczas pikiety był występ eko-feministycznego duetu Kompost

Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy także specjalny numer Zielonych Wiadomości, w którym można znaleźć m. in. artykuł Justyny Zwolińskiej o nowym komisarzu UE ds rolnictwa, Januszu Wojciechowskim.

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *