Wysłuchanie w Parlamencie UE: 1,1 mln Europejczyków domaga się zaprzestania stosowania pestycydów – informacja prasowa
We wtorek 24 stycznia w Parlamencie Europejskim odbędzie się ważne wysłuchanie publiczne. Zostanie na nim zaprezentowany głos 1,1 miliona Europejczyków, którzy podpisali inicjatywę “Ratujmy pszczoły I rolników”. Aby stawić czoła kryzysowi związanemu z dramatyczną utratą różnorodności biologicznej, apelują oni o redukcję użycia syntetycznych pestycydów o 80% do 2030 r. i całkowite odejście od ich stosowania do 2035 r. Chcą również, by rolnicy byli nagradzani za pracę w zgodzie z naturą.
Wysłuchanie będzie miało miejsce w ważnym momencie. Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca zmniejszenia użycia chemicznych środków ochrony roślin o 50% do 2030 r. spotkała się z ostrą krytyką ze strony przemysłu rolnego. Udało im się przekonać rządy 19* krajów członkowskich do złożenia w grudniu zeszłego roku oficjalnej prośby o przeprowadzenie nowej oceny konsekwencji proponowanej legislacji, która uwzględniałaby możliwe straty w produkcji I niedobory żywności związane z rosyjskim atakiem na Ukrainę. Powoduje to znaczne opóźnienie, które może doprowadzić do wykolejenia Europejskiego Zielonego Ładu.
Zarówno rozporządzenie o ograniczeniu stosowania pestycydów, jak i nowa ustawa o renaturyzacji środowiska przyrodniczego są częścią unijnego Zielonego Ładu i strategii “Od pola do stołu”. Plany te są omawiane w Radzie UE i Parlamencie i powinny doprowadzić do podjęcia ostatecznej decyzji w tym roku.
Musimy działać szybko. Stoimy w obliczu załamania różnorodności biologicznej, a bez niej nie jest możliwa zrównoważona produkcja żywności. Niepowodzenie opóźniłoby zielone plany UE o co najmniej 10 lat, a nie mamy tyle czasu
– powiedział Martin Dermine, główny przedstawiciel Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (ECI).
UE już w 2009 roku zgodziła się na zdecydowane ograniczenie stosowania pestycydów. Ta ‘”dyrektywa o zrównoważonym użyciu” nie została wdrożona przez państwa członkowskie i obiecana redukcja nigdy się nie zmaterializowała. Dlatego Komisja proponuje teraz wiążące rozporządzenie. Jest to dobre i jak najbardziej na czasie, ale potrzebujemy o wiele więcej ambicji, aby zapewnić sobie, naszym dzieciom i przyszłym pokoleniom możliwość życia w przyszłości
– stwierdził Helmut Burtscher-Schaden, drugi z reprezentantów ECI.
Podczas wysłuchania w PE:
- Dr Jeroen Candel zwróci uwagę na wady ocen wpływu i pilną potrzebę podjęcia działań już teraz. Zainicjował on apel o ambitne rozporządzenie w sprawie pestycydów, pod którym podpisało się 739 naukowców z całej Europy.
- Francuski rolnik Jean-Bertrand Lozier opowie o tym, jak ograniczył stosowanie pestycydów o 80% w swoim 80-hektarowym gospodarstwie rolnym, bez strat w produkcji, przy jednoczesnym zwiększeniu zysków i zmniejszeniu obciążenia pracą.
- Gleboznawczyni profesor Violette Geissen przedstawi najnowsze wyniki badań nad pozostałościami pestycydów oraz omówi wpływ mieszanek pestycydów na nasze zdrowie i środowisko.
Wysłuchanie odbędzie w Parlamencie Europejskim w Brukseli we wtorek 24 stycznia w godz. 14.30-18.30. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo. Link do transmisji: https://www.europarl.europa.eu/committees/en/envi/meetings/webstreaming
Więcej informacji:
Tjerk Dalhuisen, tjerk@pan-europe.info, +31614699126
(*) Austria, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Estonia, Finlandia, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja I Słowenia.