Przejdź do treści

Komu służy, a kogo niszczy przemysłowa produkcja zwierzęca. Raport z debaty

Ważne materiały

W intensywnym chowie zwierzę jest towarem, a cała „taśma produkcyjna” ma sprzyjać temu, by maksymalnie przyspieszyć cykl życia (brojlery) czy zwiększyć mleczności zwierząt (krowy). Zawsze jest to w sprzeczności z dobrostanem zwierząt i wiąże się z podawaniem im dużej ilości antybiotyków.

Czym jest ferma przemysłowa?

Nie ma prawnej definicji fermy przemysłowej. W zależności od liczby zwierząt – w przeliczeniu na DJP czyli dużą jednostkę przeliczeniową równą masie krowy ważącej 500 kg – fermy przemysłowe są klasyfikowane przez polskie prawo jako przedsięwzięcia o zawsze negatywnym oddziaływaniu na środowisko (200 DJP i powyżej) oraz jako przedsięwzięcia o potencjalnym negatywnym oddziaływaniu na środowisko (40 DJP i powyżej). Są to zatem inwestycje wymagające oceny środowiskowej i zintegrowanego pozwolenia.

Intensywny, przemysłowy chów i hodowla charakteryzują się dużą koncentracją obsady na jak najmniejszej przestrzeni, przyspieszonym cyklem życia, dążeniem do wysokowydajności w selekcji ras, przedmiotowym traktowaniem zwierząt.

Skutki produkcji przemysłowej

Skutki rozwoju produkcji przemysłowej są dramatyczne. Lokalne społeczności tracą miejsce życia, zmienia się charakter wsi, znikają małe gospodarstwa. W ciągu ostatnich 10 lat w całej Polsce odbyło się ponad 850 protestów mieszkańców, którzy sprzeciwiali się powstaniu nowych ferm w sąsiedztwie swoich miejscowości.

14,5% światowej emisji wszystkich gazów cieplarnianych pochodzi z produkcji zwierzęcej. Zanieczyszczenia dostają się bezpośrednio do atmosfery – jak metan z układu pokarmowego przeżuwaczy – lub przedostają się ze składowania odchodów zwierząt i zanieczyszczają gleby, a przede wszystkim wody. Zanieczyszczenia przemieszczają się drobnymi ciekami do rzek, a w końcu do morza powodując eutrofizację i śmierć całych ekosystemów wodnych. Częściowo także przesiąkają do wód podziemnych i powodują ich skażenie.

Moratorium na budowę nowych ferm przemysłowych w Polsce

Koalicja Żywa Ziemia wraz z Koalicją Stop Fermom Przemysłowym stworzyły stanowisko w sprawie moratorium na budowę ferm przemysłowych w Polsce. Organizacje domagają się w nim zatrzymania budowy nowych instalacji (nowych ferm przemysłowych) do czasu przyjęcia regulacji prawnych, które wezmą pod uwagę głos lokalnych społeczności czy opinie lokalnych producentów żywności w decydowaniu o lokalizacji ferm. Przede wszystkim prawo polskie powinno wreszcie systemowo odnieść się do wszystkich zagrożeń związanych z fermami przemysłowymi.

Tekst i petycja w sprawie moratorium znajduje się tutaj

Zapraszamy do zapoznania się z raportem z debaty „Komu służy, a kogo niszczy przemysłowa produkcja zwierzęca” organizowanej przez Koalicję Żywa Ziemia oraz Koalicję Stop Fermom Przemysłowym w ramach konferencji GRASS 2022.

W debacie wzięli udział:
lek. wet. Katarzyna Gąsiorek, Główny Inspektorat Weterynarii
dr inż. Jerzy Kupiec, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Nikolai Pushkarevv, European Public Health Alliance
Ilona Rabizo, Koalicja Stop Fermom Przemysłowym i Stowarzyszenie Otwarte Klatki
Prowadząca: Justyna Zwolińska, Koalicja Żywa Ziemia

Raport do pobrania tutaj

Zachęcamy także do zapoznania się z nagraniami dwóch części webinaru „W cieniu wielkich ferm”
część I tutaj
część II tutaj