Mamy dość rolnictwa przemysłowego!

Opublikowane przez Agnieszka Makowska w dniu

„Mamy dość!” Pod takim hasłem 19 stycznia pod Bramą Brandenburską zebrało się 35 tysięcy osób żądających zmian w polityce rolnej. W demonstracji w Berlinie wzięła udział także nasza kilkuosobowa grupa przedstawicieli Koalicji.

Demonstracja odbyła się na początku Zielonego Tygodnia – największych na świecie targów rolniczych i spożywczych organizowanych od wielu lat w Berlinie. Do udziału w manifestacji wezwało ponad 100 organizacji niemieckich.

Przebieg manifestacji

Manifestacja rozpoczęła się od przejazdu ponad 170 traktorów. Rolnicy przyjechali ze wszystkich zakątków Niemiec, spędzając w podroży do Berlina nawet kilka dni. Ten przejazd zrobił na nas ogromne wrażenie. Na wszystkich ciągnikach wisiały flagi i transparenty z hasłami wzywającymi do zmian, ochrony klimatu, środowiska oraz żądaniami o rolnictwo produkujące pełnowartościową żywność, dbające o dobrostan zwierząt oraz sprawiedliwość społeczną. Ludzie wiwatowali na widok traktorów i z entuzjazmem pozdrawiali rolników. To były naprawdę wzruszające chwile, kiedy wszyscy poczuliśmy, że chodzi nam o wspólne cele.

Następnie, udaliśmy się wszyscy pod Bramę Brandenburską, gdzie była ustawiona scena i skąd miała wyruszyć już cała demonstracja. Dzięki uprzejmości organizatorów, mieliśmy możliwość osobistego pozdrowienia demonstracji i wyrażenia słów solidarności prosto ze sceny. Na demonstracji zgromadziły się nieprzebrane tłumy ludzi, którzy w pokojowej atmosferze wyrażali swój sprzeciw wobec obecnej polityki rolnej.

Zgromadzeni ludzie domagali się wstrzymania dopłat do rolnictwa przemysłowego, które jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczania środowiska i przyczyn zmiany klimatu, większego wsparcia dla małych i średnich gospodarstw rolnych, wsparcia chowu zwierząt, który zapewnia im dobrostan, zdrowej żywności dla wszystkich. Demonstrujący wzywali także do zmian w międzynarodowym handlu, zniesienia umów, które są nieuczciwe w stosunku do rolników z globalnego południa.

Demonstracja jest organizowana co roku już od 9 lat przy okazji największych na świecie międzynarodowych targów rolniczych i żywnościowych – Zielony Tydzień. Demonstracja z roku na rok rośnie w siłę – za pierwszym razem, 9 lat temu obecne było 20 traktorów i kilka tysięcy osób, jednak z każdym rokiem liczba osób wyrażających swoje niezadowolenie jest coraz większa.

Fot. Agnieszka Makowska

 

 

Kategorie: Relacja

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *