WIELKA „WYGRANA” ROLNICTWA EKOLOGICZNEGO W POLSCE

Opublikowane przez Koalicja Żywa Ziemia w dniu

Wczoraj odbyło się ostatnie posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie projektu ustawy o produkcji ekologicznej i rolnictwie ekologicznym. Niestety, pomimo starań Koalicji Żywa Ziemia nie udało się wyrzucić przepisu umożliwiającego kontrolę producentów ekologicznych przez 5 lat od zaprzestania produkcji. Jest to przepis godzący w prawa producentów i łamiący podstawowe zasady polskiego prawa.

Minister Rafał Romanowski stał twardo na stanowisku, że taka kontrola ma być. Nie zgadzał się także na zniesienie niepotrzebnych barier w dostępie do zawodu inspektora ekologicznego, nawet po kompromisowych propozycjach polityków PiS. Egzamin na inspektora ekologicznego zostaje, choć takiego wymagania nie ma w żadnym innym państwie UE. Inspektorów ekologicznych w Polsce brakuje, egzamin jest kosztowny, a w przypadku osób, które mają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe jest on po prostu niepotrzebny.

Przed nami głosowanie plenarne w Sejmie. Nic jednak nie wskazuje na to, że partia rządząca odrzuci przepisy hamujące rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *